Asi téměř každý při nákupu nemovitosti řeší, zda:
- je nutné nakupovat přes realitní kancelář
- není lepší realitku „obejít“
- si zprostředkovatel obchodu provizi „zaslouží“
Jestli je opravdu nutné nakupovat přes realitní kancelář záleží hlavně na prodávajícím a to zejména na smlouvě, kterou se zprostředkovatelem podepsal. Realitní kanceláře se logicky snaží, aby prodávající s nimi podepsal výhradní zprostředkovatelskou smlouvu na co možná nejdelší dobu. Důvod je zřejmý, aby nikdo jiný nemohl danou nemovitost prodat. Proto když v inzerátu narazíte na slova typu „výhradně nabízíme“ apod. tak je to znamení, že prodej mimo RK bude obtížnější. Naopak, pokud nemovitost nabízí více realitních kanceláří, je to známka toho, že žádná nemá výhradní smlouvu a v zásadě to může znamenat i to, že se nemovitost nabízí delší dobu, nebo že byla v minulosti nabízena jako přímý prodej.
Realitní kanceláře ví, jakou smlouvu mají s klientem podepsanou, případně, že nabízí nemovitost bez jakékoliv smlouvy. Z tohoto důvodu se snaží, aby v případech, kdy nemají s prodávajícím dostatečně silnou smlouvu, nebylo možné z inzerátu poznat o jakou nemovitost se přesně jedná resp. kde přesně je umístěná. Aby případný zájemce si nemovitost nevyhledal a nekontaktoval prodávajícího. Takže se můžete setkat s inzeráty, kde prakticky nejsou fotky exteriéru (hlavně chybí ty z ulice). Pokud focení probíhalo ve dne, tak většinou jsou i z interiérových fotek přes okna vidět i okolní nemovitosti. Tak lze přes streetview na mapy.cz nebo google.cz dohledat umístění nemovitosti. Někdy nezbyde nic jiného než si takhle „projít“ celou obec, městskou část apod. Je důležité se soustředit na neobvyklé prvky v krajině, ulici apod. Jakmile máme přesně nalezenou nemovitost, tak není problém si nalézt v katastru nemovitostí jejího majitele. Případně na internetu vyhledat další možné kontakty na něj(email, telefon, sociální sítě apod.). Pak už jen kontaktovat majitele a zjistit, zda je ochotný prodat bez RK a domluvit si prohlídku. Samozřejmě jednodušší situace je pokud daná nemovitost se prodává delší dobu, to je majitel ochotný jednat i o slevě. Pokud se jedná o nový inzerát a navíc s dobrou cenou, případně nemáte s koupí nemovitosti zkušenosti, tak je asi nejlepší varianta kontaktovat RK.
Provize realitních kanceláří jsou různé, zpravidla se pohybují 3-5% z prodejní ceny nemovitosti. U levnějších nemovitostí ještě mohou mít minimální částku za provizi (např. 30tis. Kč). Ve výsledku, čím vyšší cena nemovitosti, tím vyšší provize. Náročnost prodeje s prodejní cenou vůbec nesouvisí. Náročnost prodeje souvisí s typem nemovitosti(pozemek, byt, dům, komerční prostory…) a hlavně s osobami prodávajícího a kupujícího. Někdy sladit požadavky obou stran je mnohdy velmi vyčerpávající a je nutné absolvovat řadu schůzek. Samozřejmě je to i o tom, kde se nemovitost nachází, kolik musí makléř absolvovat prohlídek nemovitosti (toto se odvíjí i podle toho jaké jsou informace v inzerátu), jak to má daleko apod.. Provize není výdělek makléře, do celého procesu vstupují další osoby a poplatky(advokát, úschova, realitní kancelář, poplatky za vklad do katastru). Jsou prodeje(týká se to těch nejlevnějších nemovitostí ve špatném stavu, velké množství prohlídek na větší vzdálenost), že i když makléř nemovitost prodá a „shrábne“ provizi. Tak vlastně na celém prodeji nic nevydělal a možná i něco prodělal. Na druhou stranu prodá drahý byt ve velkém městě prvnímu zájemci s hotovostí a má provizi prakticky bez práce a bez větších nákladů.